• info@etehadiehmfe.ir
  • ایران - تهران - دفتر معرفی و اطلاع رسانی اتحادیه شهرهای ایران

قوانین حوزه مبارزه با مواد مخدر باید هدفمند شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر اسکندر مؤمنی در نشست تخصصی مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر و مرکز پژوهش‌های مجلس که در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: این جلسه به منظور بررسی مسائل و چالش‌های موجود حوزه مبارزه با مواد مخدر و بهره گیری از ظرفیت‌های کارشناسی و نخبگی جهت تدوین و نهادینه سازی راهکارهای مطلوب با استفاده از ظرفیت تقنینی و نظارتی مجلس شورای اسلامی برگزار شده است.

وی به پیش‌بینی سازمان ملل مبنی بر افزایش شیوع مواد مخدر در دنیا اشاره کرد و افزود: ۳۰۰ میلیون نفر مصرف کننده مستمر موادمخدر و روان گردان در جهان وجود دارد و سالیانه ۵۰۰ هزار نفر بر اثر سو مصرف مواد جان خود را از دست می‌دهند و سهم آمریکا ،۱۰۷ هزار نفر یعنی بیش از ۲۰ درصد متوفیان اعتیاد دنیا است.

دبیرکل ستاد در ادامه؛ رویکرد اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر را پیشگیری از اعتیاد عنوان و تاکید کرد: مبارزه متوازن با معضل موادمخدر در بخش‌های مقابله با عرضه، پیشگیری از اعتیاد، درمان و توانمندسازی و صیانت اجتماعی از بهبودیافتگان باید مورد توجه قرار گیرد.

مؤمنی اضافه کرد: در دهه‌های گذشته، مبارزه با مواد مخدر بر پایه رویکرد مقابله‌ای بوده است و کمتر به سایر بخش‌ها توجه می‌شدهاست، امروزه این عقب ماندگی در بحث پیشگیری از اعتیاد و بویژه صیانت و توانمندسازی بهبودیافتگان به صورت مردم پایه از طریق اجرای طرح یاریگران زندگی پیگیری می‌شود.

وی، نقش مقابله‌ای ایران با قاچاق مواد مخدر و روان گردان‌ها را مهم ارزیابی و عنوان کرد: همجواری با افغانستان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان مواد مخدر سنتی و صنعتی، موجب شده است که انرژی و هزینه‌های زیادی صرف جلوگیری از قاچاق موادمخدر شود و تقدیم قریب به ۴ هزار شهید و بیش از ۱۲ هزار جانباز موید تلاش جمهوری اسلامی ایران در این مبارزه است که جهان از آن بهره می‌برد.

دبیرکل ستاد، استفاده توأمان از داروهای نگهدارنده و درمانی اعتیاد در کشور در دو حوزه کاهش آسیب و درمان معتادان را یک ضرروت عنوان و اظهار کرد: باید به سمت و سویی حرکت کنیم که درمان افراد مبتلا به اعتیاد، اتفاق بیفتد و آنان درمان و توانمند شوند.

مؤمنی ادامه داد: داروی بوپره‌نورفین در مراکز تحت نظارت سازمان زندان‌ها به صورت آزمایشی برای قریب به ۱۵ هزار نفر تجویز شده که نتایج خوبی به دنبال داشت از جمله اینکه ۸۰ درصد اشتیاق به مصرف مواد کم شد و ۷۰ درصد رفتارهای پرخطر کاهش پیدا کرد، در همین راستا این رویکرد درمان، بازتوانی و صیانت به عنوان یک اصل مهم، سرلوحه بحث درمان اعتیاد در کشور قرار گرفته است.

وی در ادامه؛ روزآمدی قانون را برای بازدارندگی و مقابله مؤثر با مواد مخدر و روان گردان‌ها مهم‌ترین چالش پیش رو عنوان و تصریح کرد: تغییر در قوانین متناسب با تحولات اجتماعی کشور و وجود قانون مناسب بویژه در بحث ضربه به بنیان‌های مالی قاچاقچیان مهم است.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه در حال حاضر بایستی تمام توان دستگاه‌های مقابله‌ای، قضائی و… معطوف شود تا ثابت شود که اموال قاچاقچی که جامعه را با مخاطره جدی مواجه کرده، ناشی از جرم است، گفت: حال آنکه باید قاچاقچی ثابت کند که اموالش از راه مشروع کسب شده است.

مؤمنی به نقش تقنینی، نظارتی و همچنین تصمیم سازی مرکز پژوهش‌های مجلس بر پایه دانش و پژوهش اشاره و همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر با این مرکز را دیرینه عنوان و اظهار امیدواری کرد که بر پایه دانش، تحقیقات و همکاری مؤثر مرکز پژوهش‌ها، مبارزه با موادمخدر، بهتر از گذشته هدفمند و هوشمند دنبال و فصل جدیدی برای تصویب هدفمند اعتبارات و نظارت در مجلس آغاز شود.

همچنین دکتر بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این نشست، با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها مختص به مجلس نیست بلکه سرمایه نظام است، گفت: این آمادگی وجود دارد تا به قوای سه گانه و تمامی نهادها مبتنی بر پژوهش، علم و تحقیقات، مشاوره بدهیم.

وی در ادامه به تعامل سازنده مرکز پژوهش‌ها با دیگر قوا و نهادها اشاره کرد و انجام ۱۳ هزار و ۵۰۰ گزارش در حوزه‌های مختلف حکمرانی و اداره کشور را برای قانون گذاری مناسب مورد توجه قرار داد و گفت: زمینه‌های همکاری بین مجلس و دولت، مجلس و قوه قضائیه از طریق مرکز پژوهش‌ها فراهم است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس به رویکرد جدید مرکز پژوهش‌های مجلس و تعامل با نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد وگفت: ایده‌های خلاق و نوآورانه در قالب رویدادها توسط این مرکز احصاء و در اختیار مسئولان در تمامی بخشی‌های کشور قرار می‌گیرد.

نگاهداری در ادامه، تبادل تفاهم نامه مرکز پژوهش‌های مجلس و ستاد مبارزه مواد مخدر را برای کنترل و کاهش آسیب اعتیاد مهم ارزیابی کرد.

گفتنی است؛ در پایان این نشست تفاهم همکاری بین رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر امضا ومبادله شد و بر مبنای این تفاهم نامه؛ همکاری مشترک در تهیه و تدوین پیش نویس طرح‌ها و لوایح تقنینی و گزارش‌های نظارتی در قالب کمیته‌های تخصصی دوجانبه، ایجاد و تقویت هماهنگی در درک بهتر مسائل و چالش‌های عرصه مبارزه با مواد مخدر و تأمین اسناد و اطلاعات تخصصی مورد نیاز ارکان مجلس شورای اسلامی، اشتراک گذاری داده‌ها، اطلاعات، مستندات و ظرفیت‌های سازمانی و تخصصی موجود بین طرفین با رعایت اصول محرمانگی سازمانی و برگزاری مشترک رویدادهای علمی و تخصصی لازم در سطوح مختلف (همایش، سمینار، نشست و …) مورد تاکید قرار گرفت.

همچنین در این نشست دکتر تهمینه باهری اسلامی مدیرکل تحقیقات و آموزش و دکتر محمد ترحمی مدیرکل امور حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین دکتر هادی افراسیابی مشاور رئیس و دکتر کرمانی مدیر گروه مواد مخدر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظرات تخصصی خود را در این خصوص ارائه کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *