• info@etehadiehmfe.ir
  • ایران - تهران - دفتر معرفی و اطلاع رسانی اتحادیه شهرهای ایران

هوای اصفهان آلوده است/ جولان ذرات معلق ۲.۵ و ۱۰ میکرون

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز چهارشنبه چهارم مرداد بر اساس داده‌های دریافتی ۱۶ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۳۲ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی افزود: امروز آلاینده غالب هوای این کلان‌شهر ذرات معلق ۲.۵ میکرون و ۱۰ میکرون (ریزگرد) بوده که شاخص آن‌ها به ترتیب برابر ۱۲۷ و ۱۲۶ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی ادامه داد: امروز شاخص هوا در ایستگاه بولوار کاوه با ۱۵۱، دانشگاه صنعتی با ۱۵۳، کردآباد با ۱۵۷ و خیابان زینبیه با ۱۶۵ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان اضافه کرد: شاخص هوا همچنین در ایستگاه میرزا طاهر با ۱۰۱، خیابان فیض با ۱۰۹، پارک زمزم با ۱۱۵، رهنان با ۱۲۰، سپاهان شهر با ۱۳۲، ورزشگاه میثاق با ۱۴۴ و خیابان ۲۵ آباد با ۱۴۶ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

لقایی خاطرنشان کرد: با توجه به شاخص آلودگی هوا به افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود که تردد و فعالیت غیر ضرور در خارج اجتناب کنند و سایر شهروندان از فعالیت در فضای بکاهند.

همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد ۱۵۴ و بزرگراه خرازی با ۱۷۰ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان، در خیابان استانداری و پروین با ۷۷ و ۹۶ AQI در وضعیت قابل قبول و در رودکی به ترتیب با ۱۲۶ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله در سجزی با ۸۱، شاهین شهر با ۸۰ و مبارکه با ۹۵ AQI در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۶۳ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان، شرایط کاهش کیفیت هوا تا پایان نخستین هفته مرداد ماه بدلیل نفوذ و ماندگاری توده گردوخاک و فعال شدن کانون‌های داخلی، در مناطق شمال و شرق، مرکز و جنوب استان از جمله شهر اصفهان و مناطقی چون خور و بیابانک، چوپانان، اردستان، مهاباد، زواره، انارک، نائین، ورزنه، بادرود، آران و بیدگل، کاشان، نجف آباد، مورچه خورت، مبارکه، شهرضا، زرین شهر و کبوتر آباد کاهش کیفیت هوا ادامه خواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *