• info@etehadiehmfe.ir
  • ایران - تهران - دفتر معرفی و اطلاع رسانی اتحادیه شهرهای ایران

هوای اصفهان سالم است/ ثبت ۲۷ روز هوای ناسالم برای عموم شهروندان

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه هشتم بهمن ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی با بیان اینکه امروز شاخص هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی با ۱۱۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است، افزود: شاخص کیفی هوا در سایر ایستگاه‌ها از جمله میدان فیض با ۹۶، میدان باهنر با ۹۳، محله کردآباد با ۹۲، فرشادی با ۹۰، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) و رهنان با ۸۸، بلوار کاوه و میدان انقلاب با ۸۷، سپاهان شهر با ۸۲ و میرزا طاهر با ۵۸ AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.‌

وی ابراز داشت: به افراد آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود فعالیت‌های سنگین و طولانی در فضای باز را کاهش دهند.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: کلانشهر اصفهان از ابتدای سال جاری تا امروز هشتم بهمن ماه، یک روز هوای پاک، ۱۵۰ روز هوای قابل قبول، ۱۳۵ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۲۷ روز هوای ناسالم برای عموم شهروندان داشته است.

هوای اصفهان سالم است/ ثبت ۲۷ روز هوای ناسالم برای عموم شهروندان
شاخص هوا در ایستگاه‌های شهرداری اصفهان- ۸ بهمن

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۷۹، استانداری با ۹۷، پروین با ۹۴ و رودکی با ۷۳ در وضعیت قابل قبول و در بزرگراه خرازی با ۱۰۳ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. همچنان ایستگاه جی، باغ غدیر و خواجو قطع است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا در شاهین شهر با ۶۰ AQI در وضعیت قابل قبول و مبارکه با ۱۲۰ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *