• info@etehadiehmfe.ir
  • ایران - تهران - دفتر معرفی و اطلاع رسانی اتحادیه شهرهای ایران

۲۶ هزار هکتار از اراضی ملی اصفهان به سازمان زمین و مسکن واگذار شد

به گزارش خبرنگار مهر، ابوطالب امینی ظهر پنجشنبه در نشست خبری اظهار داشت: طی یکسال گذشته تاکنون تغییر نمایندگی اراضی ملی منابع طبیعی در حریم شهرها در ۱۲۹ مورد و به مساحت ۲۶ هزار و ۸۴۱ هکتار به سازمان ملی زمین و مسکن انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: تغییر نمایندگی اسناد اراضی ملی از سازمان منابع طبیعی به سازمان زمین و مسکن برای طرح نهضت ملی مسکن بوده است و ما موظف هستیم اراضی شهرهای جدید که حریم آنها مشخص شده، به سازمان ملی زمین و مسکن واگذار کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اضافه کرد: این اراضی در حریم شهرها، زمین‌هایی بوده که طرح‌های مرتع داری، جنگل‌کاری و آبخیزداری در آنها انجام نشده است.

به گفته وی همچنین در ۴۵ مورد ۳۳۶ هکتار از اراضی ملی در طرح هادی روستایی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شد.

استان اصفهان باید ۱۰ میلیون اصله نهال بکارد

امینی در ادامه به آخرین وضعیت طرح کاشت میلیارد اصله نهال در استان اصفهان پرداخت و گفت: با توجه به اعتباراتی که در سال ۱۴۰۱ داشتیم عمده فعالیت این اداره کل پیرامون طرح کاشت یک میلیارد درخت بود زیرا با توجه به وظیفه جهانی، قانونی و تکلیف شرعی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند در اولویت امور سازمان منابع طبیعی قرار دارد و باید طی چهار سال یک میلیارد اصله درخت (سالانه ۲۵۰ میلیون اصله) در کشور کاشته شود.

وی ادامه داد: سهم استان اصفهان از طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت، ۱۰ میلیون اصله طی چهار سال خواهد بود که تا امسال باید کاشت پنج میلیون اصله انجام می‌شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: تاکنون با تلاش‌های صورت گرفته، اداره کل منابع طبیعی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار اصله نهال تولید و کشت کرده و سهم بخش خصوصی نیز کاشت یک میلیون و ۷۰۰ هزار اصله نهال بوده است.

امینی با اشاره به اینکه در این طرح، گونه‌های بومی و با نیاز آبی کم برای استان اصفهان انتخاب شده است، تصریح کرد: تحقق این طرح بزرگ مردمی در استان مستلزم همکاری دستگاه‌های اجرایی چون صنعت، معدن، تجارت، بنیاد مسکن، دهیاری‌ها، محیط‌زیست و گروه‌های مردمی است.

افتتاح ۵ پروژه آبخیزداری در هفته دولت

به گفته وی، طی یک سال اخیر ۱۱۴ هزار و ۹۰۰ هکتار طرح مرتعداری به دامداران احاله مدیریت و ۱۰۶ تُن محصولات فرعی از مراتع استان بهره برداری شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: در حال حاضر ۱۱ پروژه فعال آبخیزداری در سطح ۸۵ هزار هکتار در سطح استان در حال اجرا است که در هفته دولت پنچ پروژه از جمله بند خاکی تودشک، بند سنگی- سیمانی چم‌طاق لنجان، بند خاکی فرخی، بغم اردستان و یک بند در بهارستان افتتاح می‌شود.

امینی با اشاره به اینکه مطالعات ۱۰۰ هزار هکتار از حوضه‌های آبخیز استان نیز انجام شده است، اضافه کرد: مجموع اعتبارات اداره کل منابع طبیعی در بخش آبخیزداری در یک سال مالی اخیر ۶۸ میلیارد تومان بوده است.

وی ابراز داشت: طی توافقنامه سازمان منابع طبیعی کشور با قرارگاه امام حسن (ع) سپاه، ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان پروژه آبخیزداری در سطح کشور قرار است اجرا شود که سهم استان اصفهان ۱۸۰ میلیارد تومان در قالب ۱۴ پروژه است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: اگر این قرارداد نهایی شود در سال‌های آینده حدود ۵۰۰ – ۶۰۰ هکتار طرح مطالعاتی آبخیزداری اصفهان به اجرا خواهد رسید.

۶۲ هکتار از مراتع اصفهان در آتش سوخت

امینی با بیان اینکه مجموع استعلام‌های معادن در استان از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۳۵ فقره بوده است، گفت: با ۱۵۰ فقره از این استعلام‌ها موافقت شده است.

وی اضافه کرد: همچنین واگذاری اراضی برای طرح‌های کشاورزی ۳۷۴ مورد در سطح ۷۶۵ هکتار و غیرکشاورزی ۸۷ مورد در یک‌هزار و ۱۳۶ هکتار بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون طی ۲۲ فقره آتش سوزی ۶۲ هکتار از مراتع استان طعمه حریق شد که عمده این مراتع در فریدونشهر و سمیرم بوده است.

زمین‌خواری در استان اصفهان افزایش یافته است

امینی با اشاره به افزایش زمین خواری در برخی روستاها، گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش زمین خواری هستیم زیرا ارزش برخی زمین‌های روستایی از زمین‌های شهری بیشتر شده است؛ طرح کاداستر اراضی ملی برای جلوگیری از این معضل بود اما برای مقابله با آن نیاز است رسانه‌ها کمک کنند.

وی افزود: هم اینک در سمیرم، چادگان، فریدونشهر و غرب و جنوب استان خیلی اراضی تصرف شده داریم که رفع تصرف این‌ها بسیار سخت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اضافه کرد: از سال گذشته تا کنون ۸۵۵ فقره پرونده تصرفات اراضی به سه هزار و ۴۵۰ هکتار تشکیل شده که علت اصلی آن طمع ورزی سودجویان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *